Dawniej pmax.pl teraz maszynystigo.pl – rozwijamy się dla Ciebie 🙂 

Wycinarka plazmowa CNC Swift-Cut

Wycinarka plazmowa CNC Swift-Cut

Wycinarki plazmowe CNC od Swift-Cut to urządzenia stworzone przez Swift-Cut Automation, producenta zajmującego się globalną, seryjna dystrybucją maszyn do cięcia plazmowego na całym świecie. Skala produkcji Swift-Cut powoduje, że oferujemy wysoką jakość wycinarek plazmowych CNC w przystępnej cenie. Nasze maszyny sprzedawane są z oprogramowaniem CAD/CAM SigmaNEST i jako jedyni na rynku polskim oferujemy wsparcie techniczne zarówno dla sprzętu oraz programu CAM. W ofercie Swift-Cut dostępne są 3 rodziny wycinarek plazmowych CNC do metalu: Swifty, Pro oraz XP. Każda z nich charakteryzuje się odrębnymi cechami oraz docelowym zastosowaniem.

Swifty – wycinarka plazmowa CNC

Wycinarka plazmowa CNC Swifty to optymalne rozwiązanie dla każdego, kto zaczyna swą przygodę z cięciem plazmowym i szuka mniejszej maszyny. Do obsługi Swifty wystarczy agregat plazmowy, kompresor powietrza oraz komputer. Swifty oferujemy w dwóch rozmiarach, które różnią się właściwościami technicznymi.

Swifty 610x610mm to najprostsza wycinarka plazmowa CNC z naszej oferty, działająca na oprogramowaniu SwiftCAM. Niewielki rozmiar urządzenia, niska waga oraz prostota obsługi powodują, że wycinarki plazmowe CNC Swifty610 wybierane są najczęściej przez placówki edukacyjne (np. szkoły wyższe), mniejsze warsztaty lub przez artystów metaloplastyków.

Większy Swifty o polu roboczym 1250x1250mm wyposażony został w sterowanie oraz automatykę taką samą jak w naszych większych modelach wycinarek plazmowych CNC. Oznacza to, że użytkownik w przystępnej cenie zyskuje w pełni profesjonalną maszynę z oprogramowaniem CAD/CAM SigmaNEST, pozwalającym na import plików DXF, DWG, CDL oraz automatyczne rozkłady elementów na blachach. Do niewątpliwych atutów wycinarki plazmowej CNC Swifty1250 zaliczyć można: lekką ramę (bezproblemowy transport i zmiana miejsca cięcia), magnetyczny uchwyt palnika (ochrona palnika w przypadku kolizji), czujnik materiału Soft Sense (wykrywanie nawet najcieńszych blach), automatyczna kontrola wysokości palnika (optymalna odległość od blachy).

Wycinarki plazmowe CNC Pro

Wycinarka CNC do metalu Swift-Cut Pro to wszechstronne urządzenie do cięcia plazmowego, dostępne w 3 wielkościach obszaru roboczego: 1250x1250mm, 2500x1250mm, 3000x1500mm. Maszyna Swift-Cut Pro jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga dedykowanego programisty, ani operatora. Zastosowane rozwiązania technologiczne w zakresie automatyki i sterowania ograniczają do minimum zaangażowanie człowieka w kwestie obsługi. Wycinarki plazmowe CNC Swift-Cut jako jedne z nielicznych maszyn w Europie wyposażone są w sterowanie cyfrowe (szeregowe), które pozwala dostosować parametry cięcia do stopnia skomplikowania geometrii.

Plazmy Pro zasilane są agregatami plazmowymi Powermax (32-125A) od Hypertherm, które gwarantują precyzyjne cięcie materiałów do 25 mm. Rozwiązaniem wyróżniającym serię Pro jest sposób detekcji materiału, w który nie jest zaangażowany palnik plazmowy, co zmniejsza ryzyko błędów podczas wykrywania blachy. Wycinarki plazmowe CNC Pro wyposażone są w pneumatyczny czujnik Soft Sence, pozwalający na precyzyjne wykrywanie nawet najcieńszych materiałów. Inne udogodnienia to: wskaźnik laserowy (ułatwia ustalenie punktu startowego), opcjonalny grawer pneumatyczny (opcja znakowania i cięcia w jednym procesie) oraz automatyczna kontrola wysokości palnika plazmowego (odpowiednia odległość od blachy.

Wycinarka plazmowa CNC z serii Pro sprzedawana jest z oprogramowaniem CAD/CAM SigmaNEST Companion. SigmaNEST to lider rozwiązań do nestingu. Dzięki systemowi użytkownik może korzystać z biblioteki standardowych kształtów, modyfikowalnych raportów wycen oraz automatycznych rozkładów.

Wycinarka plazmowa CNC XP

Wycinarka plazmowa CNC XP to model do pracy przemysłowej, obsługiwany przez najmocniejsze agregaty plazmowe na rynku, np. MAXPRO200 (200A). Urządzenie bazuje na komponentach najwyższej klasy, jednocześnie będąc finansowo osiągalne dla większości przedsiębiorstw pracujących w metalu. Wycinarki plazmowe CNC XP zostały wyposażone w elementy automatyki firmy OMRON – światowego lidera rozwiązań napędowych oraz przekładnie planetarne Neugart, co zwiększa precyzję cięcia. Dzięki zastosowaniu helikalnych listw zębatych, wycinarka plazmowa CNC XP gwarantuje odpowiednią sztywność oraz redukcję luzów. Brama wykonana ze stopu aluminium lotniczego i stali odciąża konstrukcję maszyny. Serie XP i Pro kalibrowane są systemami firmy Renishaw, co znacząco wpływ na precyzję urządzenia. Wycinarki CNC XP pozwalają na cięcie metalu do 32mm. Plazma ta, jest sprzedawana w wersji pola roboczego o rozmiarze 3000x1500mm.

Elementy wyróżniające serię XP to: solidna konstrukcja stołu (w pełni spawana i wzmocniona – daje podporę), magnetyczny uchwyt palnika (ochrona palnika w trakcie kolizji), prowadnice liniowe (wyjątkowa dokładność przejazdów), grawer pneumatyczny (opcja znakowania na stole plazmowym).

Cięcie za pomocą wycinarki plazmowej CNC XP pozwala na stosowanie kombinacji gazów: powietrze/powietrze, tlen/powietrze, azot/azot. Urządzenie gwarantuje wysoką jakość cięcia i duże prędkości, co pozytywnie wpływa na minimalizację skosu na krawędzi.

Seria XP wyposażona jest w program CAD/CAM, który pozwala tworzyć automatyczne nestingi, diagnozować i korygować geometrię oraz prowadzić symulację cięcia.

Przydatne

Parametry cięcia wycinarką plazmową CNC

Jak podaje A. Klimpel (Spawanie, zgrzewanie i cięcie metali, Warszawa 199, str.670), do najważniejszych parametrów  w przypadku cięcia plazmowego zaliczyć można: ,,natężenie prądu w A, napięcie łuku w V, prędkość cięcia w m/min, rodzaj ciśnienia w MPA oraz natężenie przepływu gazu ochronnego (pomocniczego) w l/min, rodzaj i konstrukcja elektrody, średnica dyszy zawężającej w mm, położenie palnika względem ciętego przedmiotu”. W przypadku wycinarek plazmowych CNC nie ma większego problemu z uzyskaniem odpowiednich osiągów w zakresie tych parametrów, ponieważ maszyny wyposażone są w łatwe w obsłudze systemy sterowania oraz rozwiązania z zakresu automatyki.

Natężenie prądu w wycinarkach plazmowych CNC

W przypadku wycinarek plazmowych CNC Swift-Cut ze źródłem plazmowym Hypertherm, proces ustalania natężenia prądu zachodzi automatycznie, dzięki wykorzystaniu oprogramowania CAD/CAM SigmaNEST. Użytkownik nie musi się martwić o odpowiednie parametry. Wystarczy, że zaznaczy w systemie grubość ciętej blachy oraz wymiary arkusza, a zautomatyzowane sterowanie wycinarki CNC na podstawie tabel technologicznych dobierze odpowiednie natężenie.

Udogodnienie to jest niezwykle istotne i komfortowe, ponieważ nie można zapominać, że amperaż urządzeń plazmowych ściśle wpływa na temperaturę oraz energię łuku plazmowego, a więc błędy w doborze natężenia mogą mieć opłakane skutki w kwestii jakości detali

W tym przypadku zauważyć można prawidłowość, że ze wzrostem natężenia prądu zwiększa się prędkość cięcia. Gdy amperaż jest za wysoki, jakość cięcia spada. Mniej korzystnie prezentuje się także szczelina, stając się szerszą, niż w przypadku poprawnego natężenia. Oczywiście także za niskie natężenie prądu działać będzie niekorzystnie na proces cięcia, wywołując efekt nawisów metalu przy dolnej krawędzi, lub w skrajnym przypadku brak opcji przecięcia materiału. Biorąc pod uwagę powyższe zależności, warto zainwestować wycinarkę plazmową CNC, której obsługa została zoptymalizowana i nie rodzi problemów związanych z samodzielnym ustalaniem amperażu.

Formularz kontaktowy

Masz jakieś pytania? Potrzebujesz doradztwa w sprawie maszyn? Skontaktuj się z nami – jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy.