Dawniej pmax.pl teraz maszynystigo.pl – rozwijamy się dla Ciebie 🙂 

Jakość plazmowego wycinania otworów z technologią Hypertherm True HoleTM.

Każda technologia ma swój zakres zastosowania, gdzie balans pomiędzy bezpośrednimi i pośrednimi kosztami użytkowania równoważy się z możliwie największą jakością, szybkością lub niezawodnością. Również technologia plazmowa nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Proces paliwowo-tlenowy zapewnia zbliżone koszty cięcia i niższy próg wejścia przy konstrukcyjnych blachach stalowych powyżej 50mm. Wiązka lasera pozwala na uzyskanie niezrównanych prędkości i dokładności dla cienkich blach. Natomiast przecinarki plazmowe na dobre zadomowiły się w branży przetwórstwa stali 5-25mm. Oferują one przyzwoitą jakość krawędzi, niewielkie pozostałości lub całkowity brak żużla. Gwarantują też niezłą powtarzalność.

Porównanie technologii cięcia plazmowego, paliwowo-tlenowego i laserowego

Często jednak, porównując technologie laserową i plazmową, zwraca się uwagę na jeden szkopuł. Jakość otworów kołowych w przypadku tej drugiej, gdy mówimy o otworach o stosunku średnicy do materiału obrabianego mniejszej niż 2:1, jest dużo niższa. Wielu użytkowników z tego właśnie powodu decyduje się na wykonanie dodatkowych operacji w postaci wiercenia otworów, a plazma jest wykorzystywana jedynie do „zapunktowania” miejsca ręcznego odwiertu.

Otwory wykonane technologią plazmową

Analizując otwory wykonane technologią plazmową można wyróżnić ich kilka podstawowych niedoskonałości, takich jak:

1. Stożek otworu – zmniejszona cylindryczność

2. Niedocięcie materiału na przecięciu ścieżek wejścia i wyjścia

3. Nadpalenie w miejscu rozpoczęcia cięcia konturu
4. Błędy geometrii – eliptyczność otworu

W wielu przypadkach wycinany otwór nie musi posiadać bardzo dokładnych średnic i wysokich tolerancji, gdyż niejednokrotnie jest używany jako przelotowy do śruby ściągającej do siebie dwie powierzchnie różnych elementów. Wystarczającą jakość otworów z lekkim luzem oferuje technologia laserowa, ale ze względu na koszt zakupu źródła jest to bardzo drogie rozwiązanie.

Tu z pomocą przychodzi opatentowane rozwiązanie firmy Hypertherm, wypełniając technologiczną lukę. Metoda True Hole™ pozwala na użycie cięcia plazmowego do wykonywania małych otworów z bardzo dobrą jakością w zastosowaniach, gdzie klasyczne otwory plazmowe są nieakceptowane.

True Hole™

Technologia ta ma zastosowanie dla otworów o średnicy do 25mm wykonywanych w stali czarnej o współczynniku grubości materiału nawet 1:1.

True Hole™ to wyjątkowe połączenie wielu parametrów, w którym uwzględniono różnorodne zmienne, takie jak natężenie prądu, typ i grubość materiału oraz rozmiar otworu, dobierając odpowiednio:

 • Typ gazu procesowego
 • Przepływ gazu
 • Natężenie prądu
 • Metodologię przebijania
 • Technikę doboru ścieżki wejścia i wyjścia
 • Szybkość cięcia
 • Lepszą synchronizację ruchów w trzech osiach

Technologia True Hole™ jest stosowana automatycznie przez oprogramowanie systemu CNC względem otworów o średnicy do 25 mm oraz współczynniku proporcji średnicy do grubości od 2,5:1 aż do 1:1 bez udziału operatora, zapewniając prostotę obsługi i powtarzalność rezultatów.

Porównanie efektów stosowania True Hole™

Aby korzystać z zalet tej technologii, należy posiadać stół plazmowy zbudowany wokół Zintegrowanego Rozwiązania w Automatyce firmy Hypertherm, w którego skład wchodzą:

 • Sterownik CNC Hypertherm EDGE z oprogramowaniem Phoenix,
 • Support oraz sterownik suportu palnika plazmowego Hypertherm ArcGlide,
 • Źródło plazmowe Hypertherm HPR z serii XD, koniecznie z automatyczną konsolą gazową,
 • Oprogramowanie do generowania kodów maszynowych i zagnieżdżania (nestingu).

Poprawne działanie True Hole™ wymaga bez wyjątku wszystkich wymienionych elementów systemu. W przypadku starszych urządzeń możliwe jest przeprowadzenie modernizacji stołu plazmowego poprzez wymianę sterownika CNC i suportu, wymianę źródła plazmowego na HPRXD lub modernizację starszego źródła HRP do HPRXD oraz zintegrowanie tych systemów z odpowiednim oprogramowaniem.

Efekty działania technologii TrueHole
na otworach 10 mm (płyta ze stali miękkiej 9,5 mm, proces 130 A)

Formularz kontaktowy

Masz jakieś pytania? Potrzebujesz doradztwa w sprawie maszyn? Skontaktuj się z nami – jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy.