Dawniej pmax.pl teraz maszynystigo.pl – rozwijamy się dla Ciebie 🙂 

Jak poprawić jakość cięcia plazmą?

Każdemu zależy na efektywnej pracy jego urządzeń. Jak poprawić jakość cięcia plazmą? Przeczytaj nasz poradnik!

CZĘŚCI EKSPLOATACYJNE

Proszę pamiętać, że nie można uzyskać dobrego cięcia bez wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych.  Bardzo istotne jest, aby dobrać materiały w odpowiedni sposób. Praca przy różnym natężeniu prądu(amperażu), wymaga różnych części eksploatacyjnych.

Cięcie dyszą przystosowaną do cięcia przy większym amperażu, może spowodować tzw. „miękki łuk”, co obniży jakość cięcia. W przypadku cięcia większym amperażem, dyszą przystosowaną do cięcia mniejszym amperażem – doprowadzimy do jej szybszego zużycia. Informacje te możesz znaleźć w podręczniku użytkownika Twojego systemu do cięcia. Jeśli nie posiadasz takiego podręcznika, skontaktuj się z nami – chętnie Ci go udostępnimy!

Podczas wymiany części w palniku, zadbaj o to, aby części zakładane były czyste – usuń kurz/pył. Nie zapominajmy o dobrej jakości gazie! W przypadku przecinarek Powermax jest to powietrze i azot. Gaz powinien być odtłuszczony i suchy. Poniżej prezentujemy zdjęcie ilustrujące Wam, kiedy dana część nadaje się do wymiany.

Jeśli zależy nam na jakości cięcia plazmą dbajmy o to, by mieć precyzyjnie wyprodukowane materiały eksploatacyjne!

Zużycie części eksploatacyjnych

Ocena stopnia eksploatacji przecinarki Hypertherm

USTAWIENIE PALNIKA

Jak wiemy, łuk plazmowy ma kształt elipsy, przez co bardzo ważne jest, aby palnik plazmowy znajdował się w odpowiedniej odległości od ciętego materiału. W przypadku cięcia ręcznego, palniki firmy Hypertherm posiadają tarczę zaprojektowaną tak, aby można było nimi ciąć bezpośrednio po materiale.

Tarcza do ręcznego cięcia plazmowego

Jednak w przypadku cięcia maszynowego, odległość pomiędzy ciętym materiałem a palnikiem musi zostać dokładnie ustalona.  Sprecyzowane odległości znajdują się tabelach w podręczniku użytkownika danej przecinarki.  W przypadku cięcia zmechanizowanego, użytkownicy często wykorzystują do ustawienia wysokości tzw. THC (Torch High Control), który bierze pod uwagę napięcie pomiędzy palnikiem a materiałem. Obrazek poniżej przedstawia jak wygląda krawędź ciętego materiału w zależności od odsunięcia palnika

 • Ujemny kąt cięcia: Palnik za nisko, należy zwiększyć robocze odsunięcie palnika
 • Cięcie prostokątne: Palnik na dobrej wysokości
 • Dodatni kąt cięcia: Palnik za wysoko, należy zmniejszyć robocze odsunięcie palnika

Uwaga! Nieznaczne zmiany kątów cięcia są normalne, jeśli tylko mieszczą się w tolerancji. Wraz z częściowym zużyciem się materiałów eksploatacyjnych, należy korygować ustawienia łuku plazmowego, aby zachować robocze odsunięcie palnika. Kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to fakt, czy palnik jest ustawiony prostopadle do obrabianego elementu. Należy więc:

 • wypoziomować obrabiany element
 • ustawić palnik prostopadle do elementu obrabianego (zarówno od przodu, jak i z boku palnika)

Uwaga! Sprawdź, czy materiał nie jest zagięty lub zawinięty. W skrajnych przypadkach tego ograniczenia nie da się poprawić.

PRĘDKOŚĆ CIĘCIA PLAZMĄ

Następną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest prędkość cięcia. Poniżej kilka zdjęć przedstawiających, jak zdiagnozować czy dana część była cięta za szybko, za wolno czy  z odpowiednią prędkością.

Dobra prędkość cięcia

Na co zwrócić uwagę: 

 1. Dobrze ułożone smugi na krawędzi ciętej. Kąt pod jakim powinny być to od 10-15 stopni.
 2. Minimalny żużel.
 3. Kwadratowe krawędzie.
 4. Górna część nie jest opryskana.
 5. Bez przebarwień.

Przykłady źle dobranych parametrów cięcia: 

Uwaga! Pamiętaj również, że zbyt wolne cięcie przy zbyt dużym amperażu powoduje większą strefę ciepła. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie wielkości natężenia prądu i prędkości cięcia do grubości i rodzaju ciętego materiału.

ODPOWIEDNI KIERUNEK CIĘCIA

Najbardziej proste kąty cięcia znajdują się zawsze z prawej strony, z zastrzeżeniem, że palnik porusza się w przód. Należy więc:

 • sprawdzić kierunek cięcia
 • ustawić kierunek cięcia, jeśli to konieczne

Łuk plazmowy przy standardowych materiałach eksploatacyjnych zazwyczaj obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Wypalanie konturu

Kierunki cięcia

Wypalanie otworu

Na ostatnim rysunku widać, że nie dość, że krawędź jest lepsza, to dodatkowo cięty materiał z prawej strony ma zawsze mniejsze ukosowanie.

Wskazówki

Na koniec przypomnijmy co jest ważne, aby zmaksymalizować jakość cięcia plazmą:

 • Jakość wykonania części eksploatacyjnych i wymiana ich na nowe w odpowiednim czasie
 • Używanie odpowiednich części eksploatacyjnych do odpowiedniego amperażu – zwróć uwagę na tabele znajdujące się w podręczniku użytkownika!
 • Montując części w palniku, pamiętaj, aby zawsze one były czyste
 • Zadbaj o czystość gazu
 • Przypilnuj, aby palnik podczas cięcia był ustawiony prostopadle do ciętego materiału
 • Utrzymaj odpowiednią wysokość palnika nad ciętym materiałem (w przypadku cięcia ręcznego za Ciebie robi to odpowiednio skonstruowana tarcza)
 • W przypadku cięcia ręcznego (ponieważ tniesz blachę, ciągnąc palnik bezpośrednio po materiale), pamiętaj, aby blacha była odpowiednio gładka, dzięki czemu zniwelujesz drgania palnika
 • Zachowaj odpowiedni kierunek cięcia. Kontury tnij zgodnie ze wskazówkami zegara. Otwory przeciwnie do ruchu wskazówkami zegara.

Formularz kontaktowy

Masz jakieś pytania? Potrzebujesz doradztwa w sprawie maszyn? Skontaktuj się z nami – jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy.