Dawniej pmax.pl teraz maszynystigo.pl – rozwijamy się dla Ciebie 🙂 

Ploter plazmowy CNC

Ploter plazmowy CNC Swift-Cut

Ploter CNC od Swift-Cut to doskonała inwestycja, jeśli poszukujesz urządzenia do cięcia plazmowego. Oferta naszych maszyn jest na tyle bogata, że ploter plazmowy CNC jesteśmy w stanie dopasować do indywidulanych potrzeb użytkownika, przedsiębiorstwa, czy branży. Na rynek polski dostarczamy 3 typy ploterów do plazmy o zróżnicowanych obszarach roboczych i możliwościach technicznych: Swifty, Pro oraz XP.

Swifty – ploter do plazmy

Ploter CNC plazma Swifty to urządzenie do zastosowań warsztatowych, edukacyjnych oraz artystycznych. Niewątpliwą zaletą Swifty jest jego rozmiar i waga, co doceni każdy właściciel małej hali. Swifty może zmieniać lokalizację w której zachodzi proces cięcia, w zależności od potrzeb operatora.

Ploter plazmowy CNC Swifty zasilany jest agregatami plazmowymi Powermax amerykańskiej firmy Hypertherm – lidera technologii plazmowej. Swifty dostępny jest w 2 rozmiarach pola roboczego: 61x61cm oraz 125x125cm. Mniejszy Swifty działa na oprogramowaniu SwiftCAM, a większy wspierany jest przez system CAD/CAM SigmaNEST, który pozwala na optymalizację cięcia oraz sprawne rozkłady na arkuszach blach. Co ważne, ploter plazmowy CNC Swifty jest wyjątkowo prosty w obsłudze i umożliwia cięcie, każdemu, kto posiada podstawową wiedzę komputerową.”” text_color=”” animated_text_color=”” highlight_color=”” style_type=”default” sep_color=””]

Ploter CNC Pro

Ploter CNC z serii Pro to najbardziej popularne urządzenia z naszej oferty. Wynika to z faktu, że maszyny te, sprawdzą się w niemal każdej branży wymagającej cięcia metali i są bardzo wszechstronne. Szeroki wachlarz rozmiarów pola roboczego: 125x125cm, 250x125cm oraz 300x150cm daje gwarancję dopasowania do potrzeb wynikających z ciętych materiałów. Seria Pro zasilana jest przez plazmy ręczne Powermax Hypertherm – jedne z najlepszych przecinarek dostępnych w Polsce. Ploter do plazmy zapewnia Użytkownikowi korzystny stosunek jakości do ceny. Wycinane detale mają dobrą jakość, a koszty ich produkcji są opłacalne.

Seria Pro działa w oparciu o system SigmaNEST, pozwalający na import plików DXF i DWG, sprawdzanie poprawności geometrii oraz automatyczne rozkłady, co znacznie przyspiesza pracę i ułatwia działania operatora. Program dostępny jest na konsoli operatora (z panelem dotykowy oraz klawiaturą i myszką), pozwalającej na sterowanie ploterem CNC.

Ploter plazmowy CNC XP

Ploter CNC plazma Swift-Cut XP idealnie nada się do zastosowań przemysłowych i cięcia wydajnościowego w przedsiębiorstwach, którym zależy na szybkim i precyzyjnym cięciu grubych blach w dużych ilościach. Ten ploter do plazmy może być zasilany przez plazmy ręczne Hypertherm oraz urządzenia zmechanizowane, jak MAXPRO200, zapewniając prędkość cięcia stali  miękkiej na poziomie 192cm/min. Co ważne, także konstrukcja stołu dopasowana została do jego produkcyjnego przeznaczenia – wzmocnione spawy, podpora oraz niezbędne sztywność, gwarantują opcję cięcia nawet bardzo ciężkiego materiału. Ploter plazmowy CNC i jego główne atuty to: jeszcze lepsze krawędzie detali, duża prędkość cięcia, minimalizacja skosów, opcja cięcia gazami: powietrze/powietrze, tlen/powietrze, azot/azot. Urządzenie XP działa w oparciu o program SigmaNEST, który umożliwia automatyzację w kwestii tworzenia programów do cięcia.

Przydatne

Ploter plazmowy CNC – zasada działania

Wyjaśnienie sposobu w jaki działają plazma plotery doskonale przedstawia publikacja A.Kordusa (Plazma – właściwości i zastosowanie w technice, Warszawa 1985, str.132-134). Jak podaje autor, do cięcia plazmą, także w ploterze CNC, wykorzystywany jest palnik z łukiem nierozdzielnym, co pozwala na koncentrację energii cieplnej, tak niezbędnej do cięcia. Ogromna intensyfikacja strumienia plazmy skutkuje podgrzaniem blachy do temperatury topnienia, a proces ten zachodzi w czasie krótszym niż sekunda. Jak podaje A. Kordus: ,,Strumień plazmy na skutek swej dużej prędkości wymywa niejako materiał stopiony, ułatwiając w ten sposób cięcie”.

Do jakich zastosowań ploter plazmowy CNC?

Proces cięcia plazmowego na ploterze CNC ma inny charakter, niż cięcie acetylenowo-tlenowe, w trakcie którego dochodzi do utlenienia materiału w wysokiej temperaturze (proces odpowiedni dla stali węglowych i niskostopowych). Są jednak materiały, takie jak: stale wysokostopowe (kwaso i żaro odporne) lub metale niezależne (np. miedź i aluminium), które są odporne na proces utleniania. 

Zdarza się więc, że spawacze korzystają w ich przypadku z cięcia łukiem elektrycznym oraz elektrodami węglowymi lub stalowymi otulonymi. Niestety efekt takich prac, bardzo często bywa niesatysfakcjonujący dla osób chcących tworzyć detale o wyższej jakości, ponieważ powstałe w tym procesie krawędzie są nierówne i wymagają dalszej obróbki, która jest trudna, ponieważ w trakcie cięcia dochodzi do utwardzenia krawędzi. Ploter CNC działający na bazie wysokotemperaturowej plazmy nie jest obarczony takimi trudnościami i doskonale nadaje się do cięcia stali wysokostopowych i metali niezależnych. Plazma ploter sprawdzi się taże w pracy przy materiałach trudno topliwych metalicznych, żeliwie i staliwie.

Komu przyda się ploter plazmowy?

Ploter plazmowy przyda się każdemu, kto dość ma cięcia u podwykonawców. Cięcie plazmowe na własną rękę jest nie tylko szybsze, ale też dużo tańsze, niż w przypadku zlecania go zewnętrznie. Własny ploter CNC daje pełną niezależność – wystarczy krótkie wprowadzenie przeprowadzone przez doświadczonego operatora maszyn CNC i nawet osoba o średniozaawansowanej wiedzy komputerowej będzie w gotowości do pracy na urządzeniu. Ploter plazmowy CNC pozwala szybko i precyzyjnie ciąć, a nawet znakować detale (należy zamontować grawer pneumatyczny na bezpośrednio na maszynie). Każdy, kto potrzebuje dynamicznie wycinać części, prototypować i testować różne kształty detali będzie zadowolony z możliwości jakie daje ploter CNC plazma. Cięcie plazmowe nada się do zastosowań, gdzie nie wymagana jest perfekcyjna jakość krawędzi (którą uzyskać można tylko za pomocą lasera). Plazma ploter będzie doskonałą opcją dla firm produkcyjnych, które skupiają się na pracy w metalu, ponieważ technologia plazmowa nadaje się tylko do materiałów przewodzących prąd. Decydując się na urządzenie do cięcia plazmowego, warto wziąć pod uwagę, że ploter do plazmy oraz jakość jego cięcia jest nierozłącznie powiązana z jakością agregatu plazmowego, który zasila maszynę. Jeśli ploter plazmowy będzie miał dostarczane za niskie natężenie prądu, proces cięcia będzie przebiegał nieprawidłowo. Na bokach pojawią się zwisające resztki ciętego materiału, a w sytuacji ekstremalnej przecięcie materiału nie będzie możliwe. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jakie źródło plazmowe wyposażony jest docelowy ploter plazmowy CNC.

Formularz kontaktowy

Masz jakieś pytania? Potrzebujesz doradztwa w sprawie maszyn? Skontaktuj się z nami – jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy.