Dawniej pmax.pl teraz maszynystigo.pl – rozwijamy się dla Ciebie 🙂 

Wkłady Powermax SYNC w przecinarkach starszego typu. O czym trzeba pamiętać?

Wkłady Powermax SYNC w przecinarkach starszego typu. O czym trzeba pamiętać?

Czy jednoczęściowe materiały eksploatacyjne Powermax SYNC da się wykorzystać w przecinarkach plazmowych starszej generacji? W wielu przypadkach jest to możliwe, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Jednoczęściowe wkłady Powermax SYNC zostały oznaczone kolorami odpowiadającymi konkretnym zastosowaniom

Tradycyjne materiały eksploatacyjne do źródeł plazmowych zbudowane są z kilku osobnych elementów: pierścienia zawirowującego, elektrody, dyszy, nasadki i deflektora. Przecinarki Hypertherm z serii Powermax SYNC wyposażone zostały natomiast w nowatorskie, jednoczęściowe wkłady, w których wszystkie wspomniane komponenty zostały zintegrowane. Co więcej, każdy z wkładów został oznaczony innym kolorem, odpowiadającym konkretnemu zastosowaniu. Rozwiązanie takie ułatwia zarządzenie magazynem części, pozwala też znacznie przyspieszyć szkolenie operatorów i wymianę narzędzi tnących. Założenie nowego wkładu SYNC trwa bowiem zaledwie 10 sekund!

Nic dziwnego, że użytkownicy przecinarek Powermax starszego typu pytają często, czy ich urządzenia mogą współpracować z materiałami SYNC. W zdecydowanej większości przypadków jest to możliwe. Operatorzy muszą jednak mieć na uwadze kilka ważnych zasad i ograniczeń.

Materiały eksploatacyjne Powermax SYNC – z jakimi źródłami i palnikami współpracują?

Jeżeli używasz przecinarki Powermax 45 XP lub jednego z modeli Powermax 65/85/105 i palnika Duramax, możesz skorzystać ze specjalnego adaptera (nr. części 428951). Wkręca się go na przodzie palnika i umieszcza w nim jednoczęściowy wkład SYNC. Adapter zaprojektowano tak, aby przetrwał kilka wymian wkładów, ale także on ulega zużyciu. Operator powinien obserwować, czy nie pojawiły się na nim pęknięcia lub uszkodzenia gwintu, a jeśli do nich dojdzie – niezwłocznie wymienić adapter.

Adapter 428951 do wkładów Powermax SYNC

Ważne zastrzeżenie dotyczy również samych palników. Adaptery są bowiem zgodne wyłącznie ze standardowymi palnikami Duramax, dostarczanymi wraz z przecinarkami Powermax 45 XP lub Powermax 65/85/105. Nie można ich natomiast umieścić na palnikach zmodernizowanych modelach Duramax oraz palnikach z serii Duramax Hyamp.

Palniki SmartSYNC – cyfrowa komunikacja ze źródłem plazmy

Korzystając z wkładów za pośrednictwem adaptera nie można też w pełni wykorzystać cyfrowych funkcji przesyłania danych, w jakie zostały wyposażone urządzenia Powermax SYNC. Dostęp do wszystkich możliwości nowej technologii zapewniają natomiast palniki SmartSYNC, które potrafią automatycznie komunikować się ze źródłem plazmy. Zastosowano w nich rozwiązanie pn. SpringStart, którego rolą jest zapewnienie stabilnych warunków rozruchu przecinarki, a tym samym wydłużenie trwałości samego palnika.

Adapter i wkład Powermax SYNC na zmechanizowanym palniku Duramax

Dzięki technologii SpringStart palniki samodzielnie ustawiają natężenie prądu i informują użytkownika o gotowości urządzenia do pracy. Umożliwiają też operatorowi regulację natężenia podczas cięcia, a także przypominają o zużyciu wkładu i potrzebie jego wymiany.

Adapter i wkład Powermax SYNC na ręcznym palniku Duramax

Powermax SYNC – dlaczego warto wypróbować?

Mimo pewnych ograniczeń, wykorzystanie wkładów Powermax SYNC także w starszych typach przecinarek jest dobrym sposobem, aby przekonać się o innowacyjności nowego systemu i poznać korzyści płynące z jego zastosowania. Dodatkowo pozwoli cieszyć się lepszą jakością cięcia i dłuższą żywotnością materiałów eksploatacyjnych.

Formularz kontaktowy

Masz jakieś pytania? Potrzebujesz doradztwa w sprawie maszyn? Skontaktuj się z nami – jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy.