Dawniej pmax.pl teraz maszynystigo.pl – rozwijamy się dla Ciebie 🙂 

Cięcie plazmą a laserem i gazem

Cięcie plazmą a laserem i gazem – porównanie

Jeśli chcesz wyposażyć się w maszynę do cięcia metalu, musisz podjąć ważne decyzje. Jaki rodzaj cięcia Cię interesuje? Które urządzenie powinieneś kupić? Rozważasz użycie technologii cięcia plazmowego? Przybliżymy Ci jej zalety w porównaniu do innych popularnych technologii, czyli cięcia laserowego i gazowego.

Plazma, a cięcie palnikiem gazowym

Cięcie palnikiem gazowym jeden z najstarszych sposobów cięcia metali. Ma swoje wady, ale też zalety. Wielu przedstawicieli branży pozostało przywiązanych do tej technologii. Zdaje się ona jednak być w swojej schyłkowej fazie popularności. Niemniej, obróbka metalu takim sposobem wciąż pozostaje opcją rozważaną przed przedsiębiorców, zwłaszcza w ramach małego biznesu. Mniej zaawansowane technicznie lub wyposażone warsztaty są wręcz skazane na tę technologię. Nie wymaga ona bowiem podłączenia do źródła energii.

Jeśli porównać technologie plazmową z cięciem palnikiem gazowym na pierwszy rzut oka wyróżniają się ograniczenia tej drugiej. Technologia gazowa zapewnia obróbkę jedynie tych stopów, które zawierają żelazo. Stal nierdzewna albo aluminium nie podlegają obróbce tlenowej, co zapewnia cięcie źródłami plazmowymi. Potrafią one ciąż wszystko co przewodzi prąd elektryczny. Dodatkowo technologia plazmowa potrafi przy odpowiednim źródle plazmowym zapewnić od 1,5 (przy grubszej blasze) do kilkunastu (w przypadku cienkich blach) razy szybsze cięcie. Jest też zdecydowanie precyzyjniejsza. Cięcie palnikiem gazowym w porównaniu cięcia plazmowego zostawia po obróbce bardzo nierówne krawędzie, nierzadko zanieczyszczone żużlowym kożuchem.

Bardzo ważny jest element bezpieczeństwa. Obecność w warsztacie butli z acetylenem to niebezpieczeństwo eksplozji i realne zagrożenie dla mienia, zdrowia i życia. Plazma jest zasilana czystym powietrzem i prądem, nie grozi zatem eksplozją wybuchowych gazów. I jeszcze jedna uwaga. Cięcie plazmowe nie stwarza potrzeby długotrwałego szkolenia obsługi. Jest to metoda tak prosta i skuteczna, że nie wymaga dużego doświadczenia operatora.

Cięcie plazmą a laserem – różnice

O różnicach pomiędzy cięciem metodą plazmową, a cięciem metodą laserową powie inżynier sprzedaży maszyn w firmie STIGO, Krzysztof Dragan:

Nie ma co ukrywać. Jeśli komuś zależy na idealnie gładkich krawędziach to będzie stawiał na technologię laserowa. Ma ona jednak swoje mankamenty. Największą przewagą plazmy jest cena i koszty eksploatacji. Zakup sprzętu do cięcia laserowego do koszt od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych. Przedział ten w przypadku technologii plazmowej jest dziesięciokrotnie niższy! Warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji. Warsztat, w którym pracuje przecinarka plazmowa generuje kilkuset razy mniejsze zużycie energii niż ten w którym działa sprzęt do cięcia laserowego. Przy grubszej blasze laser traci swoje atuty względem plazmy. W ogólnym rozrachunku cena cięcia plazmowego w połączeniu z jej wydajnością, sprawia, że małe i średnie warsztaty stawiają na ten rodzaj cięcia.

Formularz kontaktowy

Masz jakieś pytania? Potrzebujesz doradztwa w sprawie maszyn? Skontaktuj się z nami – jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy.