Dawniej pmax.pl teraz maszynystigo.pl – rozwijamy się dla Ciebie 🙂 

Cięcie plazmą a dokładność 

Cięcie plazmowe pod względem dokładności oraz jakości wycinanych detali plasuje technologię plazmową na stosunkowo wysokiej pozycji wśród dostępnych metod cięcia. Sprawdź do jakich zastosowań plazma do cięcia sprawdzi się najlepiej.

TYP MATERIAŁU A CIĘCIE PLAZMĄ

Różnorodność technologii cięcia pozwala na dopasowanie maszyny do konkretnych materiałów. Uogólniając:

  • nowoczesne wycinarki plazmowe osiągają bardzo dobre efekty w zakresie cięcia większości metali przewodzących prąd elektryczny, 
  • cięcie paliwowo – tlenowe sprawdza się najlepiej podczas cięcia stali miękkich
  • laserem można ciąć metale, drewno, tworzywa sztuczne oraz pianki,
  • strumieniem wody (waterjet) oraz narzędziami mechanicznymi można ciąć pełen zakres materiałów.

CIĘCIE PLAZMĄ A DOKŁADNOŚĆ I JAKOŚĆ

Przy wykorzystaniu źródła plazmy konwencjonalnej, powierzchnia krawędzi wychodzi gładka i równa, a skos jest niewielki.

Przy zastosowaniu źródła wyższej klasy z możliwością podpięcia gazów technologicznych i palnikiem chłodzonym cieczą, możemy osiągnąć krawędź gładką jak lustro, a skos ograniczyć do minimum.

Korzystanie z technologii paliwowo-tlenowej zwykle sprawia, że jakość cięcia jest gorsza. Niemniej jednak, wyszkolony operator będzie w stanie osiągnąć zadowalające efekty.

Cięcie plazmowe plasuje się na średniej pozycji – zwłaszcza, gdy porówna się go z laserem lub waterjetem, gdzie krawędź cięcia jest gładka, praktycznie bez niedoskonałości, a skos niemal nie występuje.

PLAZMA A GRUBOŚĆ MATERIAŁU

Plazma konwencjonalna pozwala na przebijanie materiałów do grubości około 25 mm, a przy zastosowaniu droższych źródeł plazmy wąskostrumieniowej nawet do 75 mm przy stali czarnej, a nawet 150 mm przy stali nierdzewnej.

Plazmą możemy ciąć blachy dużo grubsze niż wycinarkami laserowymi, które są w stanie przebijać stal czarną do 40 mm oraz stal nierdzewną do 25 mm.

Technologia plazmowa ustępuje jednak w starciu z cięciem paliwowo–tlenowym i wodą, gdzie cięte blachy mogą osiągać nawet 300 mm grubości.

SZYBKOŚĆ CIĘCIA PLAZMĄ

Plazma jest szybsza od cięcia paliwowo- tlenowego. Przy małych grubościach blach przewaga ta wynosi nawet 300%. Wraz ze wzrostem grubości ciętego materiału ta przewaga spada do ok 40%.

Z kolei laser, w wypadku cięcia blach o małych grubościach, potrafi być kilkukrotnie szybszy od plazmy, lecz jego przewaga maleje przy grubszych blachach. Przy największych grubościach plazma jest szybsza.

Cięcie wodą osiąga tak niskie prędkości, że zwykle jest marginalizowane, jeśli technologie analizuje się w kontekście szybkości cięcia.

DLA KOGO PLAZMA DO CIĘCIA?

Wypalarki plazmowe łączą wysoką jakość cięcia z niskimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi. Połączenie to zapewnia technologii plazmowej silną pozycję na rynku maszyn do cięcia.

Na stoły plazmowe decydują się zwykle małe i średnie firmy, które nie mogą sobie pozwolić na drogie wypalarki laserowe lub tną blachy o znacznych grubościach.

Formularz kontaktowy

Masz jakieś pytania? Potrzebujesz doradztwa w sprawie maszyn? Skontaktuj się z nami – jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy.