Dawniej pmax.pl teraz maszynystigo.pl – rozwijamy się dla Ciebie 🙂 

Błędy w cięciu plazmą: 5 najczęstszych problemów

Błędy w cięciu plazmą mogą doprowadzić do uszkodzenia materiałów eksploatacyjnych i całego urządzenia. Oto lista najczęstszych problemów, których należy się wystrzegać, aby nasze urządzenie działało sprawnie i efektywnie.

1. Złe użycie materiałów eksploatacyjnych.

Ten punkt dotyczy zarówno zbyt długiej eksploatacji części, jak i zbyt częstych zmian materiałów eksploatacyjnych. Nie ulega wątpliwości, że używanie części aż do ich całkowitego zużycia nie jest bezpieczne dla naszego sprzętu. Co więcej, jest to dosyć ryzykowne – grozi bowiem uszkodzeniem arkuszu metalu, awarią sprzętu, a w konsekwencji przestojem w pracy zakładu. A to przekłada się na straty. Jak temu zapobiec? Należy okresowo sprawdzać jakość cięcia oraz notować trwałość części eksploatacyjnych. Jeżeli urządzenie będzie działać niezgodnie z Twoimi obliczeniami i przewidywaniami co do jakości i efektywności pracy – to wyraźny sygnał, że trzeba wymienić części.

Jednakże błędem jest zbyt szybka zmiana części. Upewnij się, że sprzęt jest już wyeksploatowany. Sprawdź, czy na samym środku wkładki z hafnu w elektrodzie jest duże wgłębienie, przed wymianą pierścieni zawirowujących gaz skontroluj dokładnie ich stan, sprawdź czy otwory są wolne od brudu i smaru, uszkodzeń, pęknięć itp. Z kolei osłony, nawet gdy wykazują już pewne oznaki eksploatacji, można spróbować oczyścić z odprysków metalu i ponownie wykorzystać.

Wyeksploatowana tarcza

Wyeksploatowana elektroda

2. Nieprawidłowe parametry i części.

Materiały eksploatacyjne należy dostosować do swoich potrzeb, czyli do tego jaki materiał chcemy ciąć, jaką ma grubość i jaki rodzaj cięcia stosować. Podręcznik operatora dostarczy Ci informacji na temat części pasujących do danego zadania. Nie mniej ważne jest odpowiednie natężenie prądu. Zbyt małe natężenie negatywnie wpłynie na cięcie, zbyt duże zaszkodzi dyszy.

Warto też nawiązać do tekstu, w którym piszemy o podróbkach i zamiennikach. Należy pamiętać, że tylko oryginalne części Hypertherm (używane zgodnie z przeznaczeniem i parametrami cięcia) zapewniają maksymalną efektywność i efekt cięcia.

Parametry cięcia i materiały eksploatacyjne są niezwykle ważne, wręcz kluczowe przy dobrej pracy urządzenia. Błędy w tej sferze grożą uszkodzeniem sprzętu!

3. Zbyt szybkie lub zbyt wolne cięcie.

Za szybkie i za wolne cięcie negatywnie odbijają się na jakości cięcia. Przy małej prędkości na detalu może nagromadzić się nadmiar żużlu. Doprowadza ono też do pozostawienia dużej ilości rozprysków na górze. Efektem nadmiernej szybkości jest ukosowanie krawędzi, wąskość szczeliny i również nagromadzenie żużlu. Żużel powstały przy zbyt szybkim cięciu trudno jest usunąć! Zbalansowana, prawidłowa prędkość to gwarancja minimalnej ilości żużlu, czyli oszczędności czasu i efektywnej pracy.

4. Kolizja palnika.

Wszelkie kolizje palnika mogą skutkować uszkodzeniem, często nie pozostawiającym już możliwości naprawy. Należy uważać na zderzenia z elementem obrabianym. Programując cięcie należy zadbać, aby palnik nie przemieszczał się nad ciętymi elementami, a wokół nich. Czujniki wysokości palnika ograniczają tego typu zagrożenia, ale dalej nie gwarantują całkowitej ochrony. Urządzenie mocujące palnik z funkcją odłączenia także redukuje ryzyko uszkodzenia. Niezwykle ważne jest też prawidłowe zamontowanie palnika (chroni ono zarówno przed kolizjami, jak i zanieczyszczeniem). Koniecznie pamiętaj o doborze odpowiednich parametrów cięcia, tak aby nierówności obrabianego elementu i odcięte części nie stanowiły zagrożenia dla Twojego urządzenia.

5. Konserwacja i gaz

Palniki odpowiednio konserwowane pracują długo i efektywnie. Urządzenia należy doglądać regularnie, chroniąc elementy palnika od zanieczyszczeń i uszkodzeń. Brud, pył i nadmiar smaru muszą być regularnie usuwane. Także odpowiednia kontrola przepływu gazu wpływa na działanie źródła plazmowego. Codziennie sprawdzaj przepływ i ciśnienie gazu. Niedostateczny przepływ gazu uniemożliwia poprawne chłodzenie urządzenia. Zbyt duże ciśnienie gazu grozi z kolei „trudnym rozruchem” – urządzenie nie uruchamia się pomimo spełnienia odpowiednich warunków prawidłowej pracy. Zbyt duże ciśnienie gazu doprowadza też do szybkiego zużycia elektrody. Systemy sprężonego powietrza są mocno narażone na zanieczyszczenia, a ich zła praca to częsta przyczyna usterek palnika.

Formularz kontaktowy

Masz jakieś pytania? Potrzebujesz doradztwa w sprawie maszyn? Skontaktuj się z nami – jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy.