Dawniej pmax.pl teraz maszynystigo.pl – rozwijamy się dla Ciebie 🙂 

Palnik 75° vs. palnik 15° – jak wybrać optymalny palnik dla różnych zastosowań.

Dla systemu Powermax30, który posiada dedykowany palnik ręczny, czy Powermax45, który oferuje wybór pomiędzy palnikiem ręcznym a zmechanizowanym – wybór palnika jest oczywisty. Jednak dla większych systemów plazmowych firma Hypertherm posiada w ofercie kilka rodzajów palników ręcznych, zmechanizowanych i zrobotyzowanych. Zapewnia to możliwość wyboru odpowiedniego palnika do konkretnego zadania. Podczas gdy wybór pomiędzy palnikiem ręcznym, zmechanizowanym a zrobotyzowanym wydaje się prosty, tak różnica w zastosowaniu palnika ręcznego 75° a 15° nie jest już tak oczywista. Prawidłowy dobór palnika zwiększa ergonomię pracy oraz poprawia jej wydajność. Oczywiście za pomocą obu palników można wykonywać te same czynności, jednak należy mieć na uwadze, że w niektórych zastosowaniach różnica w komforcie, a niejednokrotnie jakości i szybkości wykonywanej pracy, jest ogromna. W niniejszym artykule postaramy się zaprezentować zadania, w których konkretny palnik sprawdza się najlepiej.

Palnik 75° czy palnik 15°

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Palnik 75° najlepiej sprawdza się przy cięciu ciągnionym bezpośrednio po materiale. Idealnie nadaje się do cięcia powierzchni płaskich, przy których można wykorzystać szablony do poprawienia jakości cięcia. Do wycinania  okręgów można użyć dedykowanego cyrkla. Zastosowanie szablonów i cyrkla pozwala na osiągnięcie dowolnych kształtów przy jednoczesnej prostocie cięcia. Palnik ten idealnie nadaje się również do rozbiórki. Dzięki konstrukcji rączki, można również ciąć materiały o nieregularnym kształcie. Bardzo dobrze radzi sobie z cięciem rur i prętów. Ponadto, przy odpowiednim prowadzeniu palnika można bez trudu ukosować stal.

Palnik 15° najlepiej sprawdza się przy żłobieniu i cięciu okapowym. Zastosowana konstrukcja rączki pozwala bez trudu dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Ponadto możemy żłobić rowki pod nowe spawy, bądź ściągać już istniejące. Idealnie nadaje się do odcinania zardzewiałych śrub i usuwania uszkodzonych części. Konstrukcja palnika pozwala nam również w prosty sposób tworzyć nowe otwory (np. pod śruby).

Długość przewodu palnika

Niemniej ważne od doboru odpowiedniego palnika jest dobranie jego odpowiedniej długości. Dla Powermaxa 45 przewidziano przewody palnika ręcznego o długościach: 6 m i 15 m, oraz 7.6 m i 15.2 m dla palnika zmechanizowanego. Dla systemów Powermax 65, Powermax 85 i Powermax 105 przewidziano palniki ręczne o długościach 7.6 m, 15.2 m, 22.8 m oraz 4.5 m, 7.6 m, 10.7 m, 15.2 m, 22.8 m dla palnika zmechanizowanego. Dzięki szerokiej gamie dostępnych palników, można bez trudu wybrać odpowiadającą nam długość do konkretnych zastosowań.

Dlaczego Retrofit?

Dla starszych maszyn Powermax 1000, Powermax 1250, oraz Powermax 1650 firma Hypertherm przewidziała nowe palniki, dzięki którym można osiągnąć lepszą krawędź cięcia oraz dłuższą żywotność materiałów eksploatacyjnych.

Zestaw Combo

Przy zakupie przecinarki plazmowej warto zastanowić się, jaki palnik plazmowy jest najkorzystniejszy do naszych zastosowań. Przy szerokim zastosowaniu warto rozważyć zakup urządzenia w pakiecie z dwoma palnikami (palnik ręczny + maszynowy, lub palnik ręczny 15° + ręczny 75°). Taki zakup jest korzystniejszy ze względu na cenę i daje nam możliwość pełnego wykorzystania możliwości urządzenia.

Palnik 75° czy palnik 15°

Osłona przewodu palnika nr 024877

Uchwyt zrobotyzowanego palnika nr 228806

Osłona do żłobienia nr 128658

Formularz kontaktowy

Masz jakieś pytania? Potrzebujesz doradztwa w sprawie maszyn? Skontaktuj się z nami – jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy.